SEA WOLF  FACEBOOK
SEA WOLF  FACEBOOK

W sprawie pytań, składania zamówienia i eksploatacji dotyczących naszych suchych skafandrów i ocieplaczy - prosimy przesyłać korespondencję na adres emailowy:

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

Do przesłanego emaila prosimy załączyć informację o przewidywanej ilości nurkowań i kraju, w którym najczęściej odbędą się nurkowania oraz koniecznie numer telefonu kontaktowego. W odpowiedzi prześlemy stały link gdzie zawsze znajdują się AKTUALNA OFERTA Z CENNIKIEM, LISTA WYPOSAŻENIA STANDARDOWEGO I DOSTĘPNYCH OPCJI, KOLORYSTYKA SKAFANDRÓW itp.

 

W przypadku wątpliwości prosimy o kontakt emailem lub telefoniczny. Z przyjemnością udzielimy odpowiedzi, wyjaśnimy i doradzimy. Nikt nie zna lepiej naszych skafandrów od nas samych - zaprojektowaliśmy je, przetestowaliśmy, udoskonalamy, produkujemy i serwisujemy. Służymy rzetelną pomocą przy zamówianiu specyfikacji skafandra, jego obsłudze i eksploatacji. Kontaktu telefonicznego w dni powszednie w godz. 9oo-20oo pod numer telefonu: +48 602 738 768

 

Zapraszamy też do odwiedzenia i polubienia naszego profilu na facebook: www.facebook.com/seawolfdive

SeaWolf ALPHA-3 ubieranie-01

1.

Po założeniu spodni i butów (instrukcji dotyczącej skafandra Sea Wolf LITE-2) naciągamy dokładnie kolana, krok i biodra. Następnie klarujemy szelki aby były po właściwych stronach i nie poskręcane.

Za
kładając szelki na ramiona zwróć uwagę, która z nich przebiega bliżej ciała przy przednim punkcie kotwiczącym. Później będzie to istotne...

SeaWolf ALPHA-3 ubieranie-043.

Szelki należy przełożyc przez głowę tak by krzyżowały się na plecach, tak jak na zdjęciu obok. Niekrzyżowanie się szelek na plecach spowoduje zsuwanie się ich z ramion.
Poza skrzyżowaniem na plecach, szelki nie powinny się nigdzie przeplatać, krzyżować ani być poskręcane. Ich długość powinna być wyregulowana tak by spodnie z wyładowanymi kieszeniami nie opadały utrudniając nurkowania.

SeaWolf ALPHA-3 ubieranie-075.

Bezwzględnie jako pierwszą należy włożyć lewą rękę do rękawa. Pamiętając o ostrożności przekładamy dłoń przez manszetę pomagając sobie prawą dłonią; teraz jest najlepszy czas by starannie ułożyć manszetę uszczelniającą na lewym nadgarstku.

Ważne jest na tym etapie aby możliwie daleko naciągnąć "ramię" skafandra, a także wygodnie ułożyć rękaw ocieplacza w skafandrze układając go tak by nie dostał się pod pierścień mocujący manszetę.

SeaWolf ALPHA-3 ubieranie-097.

Podczas przekładania głowy przez kryzę trzeba odpowiednio kryzę naciągać.

Newralgiczne miejsca przy zakładaniu to nos i uszy. Pośpiech na tym etapie może prowadzić do uszkodzenia kryzy.

Przypominamy, że koniecznie trzeba powyjmować wszelkie kolczyki z uszu i z twarzy. Ich ostre krawędzie mogą przeciąć lub przekłuć kryzę.

SeaWolf ALPHA-3 ubieranie-11

9.

Na końcu zakładamy prawy rękaw. Zakładnie prawego rękawa przed przełożeniem głowy przez kryzę szyjną przeważnie prowadzi do łatwego uszkodzenia suwaka, jeśli w ogóle da się tak założyć skafander.

Najłatwiejszą i najbezpieczniejszą metodą dla skafandra jest uniesienie rękawa lewą ręką, schowanie łokcia lekko za plecami po czym wsunięcie ręki do rękawa ruchem "do góry i na bok".

 

SeaWolf ALPHA-3 ubieranie-1311.

Po ustawieniu manszety w osi nadgarstaka układamy manszetę płasko. Ocieplacz nie powinien wchodzić pod pierścienie mocujace manszetę. 

Jeśli używamy suche rękawice to przekładamy teraz sznurek, rurkę lub inny element wyrównujące ciśnienie podczas nurkowania.

SeaWolf ALPHA-3 ubieranie-1513.

Następnie brzeg uszczelnienia zawijamy do środka na około 2cm równo na całym obwodzie.

Sprawdzamy, czy ocieplaczem, bielizna i ewentualne pętelki są poprawnie ułożone.

SeaWolf ALPHA-3 ubieranie-17

15.

Naciągnij równo obie strony suwaka a następnie złap je prawą dłonią uważając, aby nie wystawał ocieplacz.

 

SeaWolf ALPHA-3 ubieranie-18

SeaWolf ALPHA-3 ubieranie-2117.

Zapinaj suwak przytrzymując materiał powyżej suwadła drugą ręką. Tak jest sybciej i mniejsza szansa na przycięcie ocieplacza.

Cały czas pamiętaj, aby jednocześnie odciągać suwadło na zewnątrz odciągając skafander od materiału ocieplacza.

SeaWolf ALPHA-3 ubieranie-2319.

Na koniec zabezpieczamy suwadło patką z rzepem jednocześnie wkładając pod nią element, za który pociągamy.

SeaWolf ALPHA-3 ubieranie-2421.

Dopchnij palcem lub suwadłem. Brak dbałości o ten element może łatwo spowodować uszkodzenie suwaka.

Naprężenia podczas zakładania i zdejmowania ma na siebie wziąć wzmocnienie (zabezpieczenie) z pomarańczowej taśmy.

SeaWolf ALPHA-3 ubieranie-02SeaWolf ALPHA-3 ubieranie-03

SeaWolf ALPHA-3 ubieranie-05SeaWolf ALPHA-3 ubieranie-06

SeaWolf ALPHA-3 ubieranie-086.

Aby sprawnie założyć kryzę szyjną trzeba wykonać następujące czynności:

-przenieść do przodu prawy rękaw aby prawe ramię skafandra było możliwie miejsca docelowego

-naciągnąć "plecy" skafandra trzymając za obręcz kryzy lub materiał skafandra (nie za kryzę!)

-przechylić odpowiednio głowę w lewo i ku tyłowi, po czym rozciągając obiema dłońmi, przełożyć głowę przez kryzę.
PODCZAS TEJ OPERACJI NALEŻY ZACHOWAĆ SZCZEGÓLNĄ OSTROŻNOŚĆ NA SUWAK GDYŻ PRZEZ JEGO ZBYTNIE NACIĄGNIĘCIE MOŻNA DOPROWADZIĆ DO JEGO TRWAŁEGO MECHANICZNEGO ROZERWANIA LUB USZKODZENIA.

SeaWolf ALPHA-3 ubieranie-10

8.

Przed włożeniem prawego rękawa trzeba dokładnie naciągnąć plecy i prawe ramię. Na tym etapie najwygodniej jest właściwie ułożyć kryzę na szyi. W razie potrzeby będzie też wygodniej sięgnąć od wewnątrz prawą nieubraną ręką. 

Kryza powinna być umiejscowiona poniżej krtani i ścięgien, praktycznie jak najniżej szyji by ograniczyć możliwość jej podciekania i zrolowania.

Panom zalecamy dokładne ogolenie szyji.

Na końcu sprawdzamy, czy między szyją a kryzą nie ma włosów, elementów ocieplacza czy bielizny.

SeaWolf ALPHA-3 ubieranie-1210.

Układanie manszety zaczynamy od jest ustawienia tak by oś pierścienia i manszety nie była skręcona względem osi nadgarstka.

SeaWolf ALPHA-3 ubieranie-1412.

Najskuteczniejszym i najwygodniejszym sposobem uszczelnienia manszet i kryzy szyjnej jest ich zawinięcie do środka. Jeśli uszczelnienie po nurkowaniu pozostawia ślady na skórze należy je przyciąć zwykłymi nożyczkami, pomiędzy poziomymi liniami w taki sposób by ucisk uszczelnienia był minimalny. Docinanie obwodu uszczelnienia najlepiej wykonać po jego wymontowaniu z pierścienia.

SeaWolf ALPHA-3 ubieranie-1614.

Miejsce podwinięcia uszczelnień należy przesunąć w przypadku manszet na około 5cm od nadgarstaka, a w przypadku szyji jak najniżej na jej podstawie. Taki sposób pozwala przesunąć linię uszczelnienia poza obszarem pracujących ścięgien czy wystającej krtani, a te są najczęściej przyczyną nieszczelności.

Jest to także skuteczny sposób, na użycie pożyczonych awaryjnie za dużych uszczelnienień.

SeaWolf ALPHA-3 ubieranie-19

16.

Ciągnij za suwadło tak, aby jednocześnie zapinać suwak i odciągać go od ciała. Zapobiegnie to wcinaniu się materiału ocieplacza (co sukcesywnie niszczy suwak).

SeaWolf ALPHA-3 ubieranie-20

SeaWolf ALPHA-3 ubieranie-22

18.

Jest bardzo ważne aby zawsze dociągać suwadło do samego końca, lekko na siłę.

Szczególne w początkowym okresie eksploatacji suwadło wygniata sobie "swoje miejsce" w profilu dokującym. Jeśli wygniecie je "za wcześnie" to łatwiej o przecieki.

SeaWolf ALPHA-3 ubieranie-23a20.

Proces zakładania skafandra kończy założenie butów, kontrola ogólna całości, kontrola ułożenia ocieplacza wewnątrz, kontrola szczelności manszet i kryzy (czy nie są źle podwinięte, czy nie wystają nitki lub fragmenty ocieplacza, czy włosy nie będa powodowąły podciekania) i ewentualne zaożenie suchych rękawic.

 

Zdejmowanie skafandra przeprowadzamy dokładnie w odwrotnej kolejności. Dochodzi tylko jeden ważny element do sprawdzenia: dokładne dopchnięcie suwadła do samego końca jeszcze zanim zaczniemy zdejmować skafander.

SeaWolf ALPHA-3 ubieranie-2522.

 

 

Koniecznie

dopchnij

DO KOŃCA!

NIE wkładaj prawej ręki przed głową!

NIE zdejmuj kryzy przed wyjęciem prawej ręki z rękawa!

NIE zasuwaj suwaka przed jego dokładnym ułożeniem!

NIE używaj siły podczas ubierania i rozbierania skafandrów Sea Wolf.

 

____________________________________________________________________________________________________________

Ważna uwaga, szczególnie do Pań:

silikon (i lateks) mimo wszystko da się rozciąć. Nie wolno zakładać skafandra mając na sobie biżuterię (kolczyki, pierścionki, bransoletki, zegarki, naszyjniki itp.). Nie wolno także wbijać w silikon długich paznokci (zarówno naturalnych jak i sztucznych); długie paznokcie przed nurkowaniem należy obciąć. Jeśli jednak podejmie Pani decyzję o eksploatacji skafandra z długimi paznokciami to prosimy wykazać się szczególną ostrożnością i liczyć się ze sporą możliwością, że kryza lub manszeta "nagle i bez powodu" pęknie.

_____________________________________________________________________________________________________________

 

Zdejmowanie skafandra przeprowadzamy dokładnie w odwrotnej kolejności. Dochodzi tylko jeden ważny element do sprawdzenia: dokładne dopchnięcie suwadła do samego końca, jeszcze zanim zaczniemy zdejmować skafander.

 

_____________________________________________________________________________________________________________